Zadzwoń! Doradzimy!

+ 48 61 855 20 88

Witamy na blogu technologicznym KREA!

05 września 2019
taśmy do przenośników poznaj zmienne produkcji

Zakup taśm do przenośników z tkanin technicznych PTFE wymaga podjęcia wielu decyzji, które są związane z opcjami przy produkcji tych pasów. W zależności od przeznaczenia należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych, które warunkują dopasowanie pasów do warunków, w którym będą pracować. Mając tak dużą różnorodność wariantów do wyboru, istotne jest na etapie decyzyjnym profesjonalne doradztwo techniczne.

 

Rodzaj tkaniny PTFE do produkcji taśmy do przenośników

 

Pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj tkaniny przemysłowej, z której będzie wyprodukowany pas. Do wyboru w ofercie KREA są tkaniny o fakturze litej lub siatkowej o różnej wielkości oczek. Są to tkaniny z włókna szklanego pokryte PTFE oraz z włókna aramidowego Kevlar o bardzo dużej wytrzymałości zarówno termicznej jak i obciążeniowej.

 

Tworzywo PTFE posiada szereg właściwości, które czynią je idealnym do zastosowań w branżach przemysłowych, gdzie wymagana jest szczególna higiena. Takie cechy jak odporność na środki chemiczne, na bakterie, grzyby, a przy tym brak toksyczności, smaku, bezwonność, czynią tworzywo PTFE doskonałym do zastosowania w przemyśle spożywczym. Nie bez znaczenia jest to, że tworzywo PTFE posiada specjalne atesty do użycia w branży spożywczej. Z tego względu często tkaniny przemysłowe w postaci mat, cerat z PTFE pokrywają formy wypiekowe. Z kolei tkaniny z siatki PTFE używa się w procesach mycia, suszenia lub smażenia na głębokim oleju. Są branże, które potrzebują pasów o cechach antystatycznych. Takie taśmy transportujące używa się powszechnie do transmisji materiałów, które się łatwo elektryzują lub w lakierniach proszkowych.

 

Rodzaj złącza taśmy do przenośników

 

łączenie typu alligator taśm do przenośników Kolejnym punktem zmiennym, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze pasów transmisyjnych jest rodzaj złącza. Istnieje kilka różnych sposobów łączenia pasów, inne dla taśm z tkanin litych oraz z tkanin typu siatka. Pasy z tkanin litych można łączyć na zakładkę pod kątem lub na wprost oraz na podkładkę także pod kątem lub na wprost. Z doświadczenia naszych Klientów najczęstszą wybieraną formą zgrzewania pasów jest rodzaj na zakładkę, który zapewnia większą wytrzymałość pasów transportujących. Jednak w miejscach zgrzewu widoczne jest delikatne zgrubienie. Jeśli istotna jest równa, gładka powierzchnia pasów bez żadnych zgrubień powodujących nawet minimalne uskoki, wówczas polecamy metodę łączenia pasów na podkładkę.

 

taśmy do przenośników sposób łączenie bullnoseKwestia łączeń zupełnie inaczej wygląda w pasach z siatki. W tym przypadku do wyboru Klient ma cztery różne typy łączeń: anker, bullnose, alligator, spiral-peak. Każde z nich jest łączeniem rozbieralnym. Złącza metalowe to ankier i alligator. Są to wytrzymałe złącza, które są łatwe w stosowaniu. Dzięki nim pasy mogą być sprawnie i szybko montowane na transporterze. Złącza z tworzyw to bullnose i spiral-peak. Są to łączenia bardziej elastyczne, przewiewne, a mimo to również bardzo wytrzymałe. Sposób splotu łączenia bullnose sprawia, że jest to jedno z najbardziej wytrzymałych połączeń.

 

Wykończenia krawędzi taśmy do przenośników

 

Przy produkcji taśmy do przenośników można również przygotować na krawędziach dodatkowe prowadzenia. Czasami wymagane są one w niektórych konstrukcjach transporterów i zabezpieczają przed niekontrolowanym ześlizgiwaniem się pasów z wałków. Na krawędziach pasów można zastosować prowadzenie sznurkowe, napy niklowe lub oczka niklowe. Dodatkowo, w celu wzmocnienia krawędzi bocznych pasów powinny być one wzmocnione taśmą PTFE. Z doświadczeń naszych Klientów pasy bez dodatkowych prowadzeń bocznych również solidnie się trzymają na wałkach i w niewielu przypadkach mamy informacje o problemie ześlizgiwania się ich z wałków. Odpowiednie wyregulowanie taśmy transmisyjnej na wałkach transportera często wystarcza, aby pas transportowy pracował bez zarzutu. Niemniej wybór prowadzenia bocznego zawsze stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

 

 

 

Przejdź do oferty:

 

Taśmy do przenośników w ofercie KREA.

 

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami na naszym blogu:

 

Tkanina przemysłowa Kevlar - skąd ta moc?

 

Taśmy do przenośników z tworzywa PTFE - dla jakich cech warto wybrać pasy z tego tworzywa?

 

 

 

Warianty szycia i opcje wykończenia taśmy do przenośników

  1. pl
  2. en
PTFE - import i dystrybucja tworzyw

Skontaktuj się z nami:

KREA Sp. z o.o.

 

ul. Kręta 1c

62-030 Luboń k/ Poznania

tel. 61 855 20 88

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia innych stron naszej firmy:

 

krea.pl

aerozol.eu

pisanka.eu