Zadzwoń! Doradzimy!

+ 48 61 855 20 88

Witamy na blogu technologicznym KREA!

25 października 2019
siatka Kevlar

Kevlar® to materiał, który został wynaleziony przez chemików laboratorium firmy DuPoint w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zespołem badaczy kierowała pani Stephanie Kwolek, chemik polskiego pochodzenia. Od tego czasu Kevlar® jest jednym z najmocniejszych tworzyw i nie bez powodu produkuje się z niego kamizelki kuloodporne oraz wzmacnia produkty, które tego wymagają m.in. kaski, trampoliny, rakiety tenisowe, kajaki, plecaki, odzież specjalnego przeznaczenia. Z powodzeniem tworzywa Kevlar® używa się przy produkcji kabli światłowodowych, rowerów, motocyklów, membran głośnikowych, sprzętu turystycznego. Na szeroką skalę Kevlar® używany jest w przemyśle wojskowym i lotniczym. Z tkaniny Kevlar® KREA produkuje taśmy do taśmociągów, taśmy do tuneli grzewczych i inne pasy transmisyjne wg wymagań technicznych naszych Klientów.

 

Co wpływa na wytrzymałość Kevlar®?

 

Kevlar® to tworzywo wytwarzane z włókien aramidowych. Swoje szczególne cechy wytrzymałościowe zawdzięcza sposobom przędzenia włókien, które są wytwarzane w toku niskotemperaturowej polikondensacji monomerów parafenylenodiaminy i chlorku tereftaloilu. Tworzywo Kevlar® rozpuszcza się tylko w stężonym kwasie siarkowym i tą własność odkryli chemicy firmy DuPoint. Cząsteczki rozpuszczonego w kwasie siarkowym Kevlaru® posiadają postać pałeczek, w odróżnieniu od innych roztopionych poliamidów, które grupują się w kłębki. Pałeczki Kevlaru® formowane w strumień ściśle przylegają do siebie tworząc wiązki, które po usunięciu kwasu siarkowego nie rozpadają się. Tak więc swoją wysoką wytrzymałość tkanina Kevlar® posiada dzięki układowi wiązań cząsteczek, które tworzą przylegające mocno do siebie, uporządkowane i sztywne struktury.

 

 

Tkanina techniczna z Kevlaru® posiada następujące cechy:

 

  • Kevlar® jest lekki, jego gęstość wynosi 1,44 g/cm3 – jest pięć razy lżejszy od stali.

  • Tkaninę aramidową Kevlar® trudno zniszczyć. Jest ona bardzo odporna na zużycie eksploatacyjne, przecięcia i uszkodzenia mechanicznie. Kevlar® posiada bardzo wysoką odporność na różnego rodzaju uszkodzenia typu rozdarcia, rozciągnięcie, przebicia. Włókna aramidowe typu Kevlar® przecina się tylko specjalnymi nożycami.

  • Kevlar® nie pali się, nie topi się i nie kapie przy kontakcie z ogniem. Natomiast ulega rozkładowi nie wydzielając toksycznych substancji przy temperaturze około 500 st. C.

  • Swoje właściwości zachowuje w szerokim zakresie temperatur od -73 st. C do +220 st. C.

  • Tkanina aramidowa typu Kevlar® nie przewodzi prądu elektrycznego.

  • Charakteryzuje ją niska przewodność cieplna. Dzięki temu Kevlar® jest doskonałym izolatorem ciepła.

  • Kevlar® jest odporny na substancje chemiczne, nie niszczą go żadne kwasy i rozpuszczalniki.

  • Jedyną jego cechą minusową, którą należy wziąć pod uwagę jest stopniowe rozkładanie się pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Stąd Kevlar® często pokrywany jest dodatkowo np. tworzywem PTFE, które nadaje mu dodatkowej mocy wytrzymałościowej i chroni przed rozkładem przy świetle słonecznym.

 

 

Przejdź do oferty:

 

Tkaniny przemysłowe 

 

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami na blogu:

 

Opcje techniczne przy wyborze zmiennych do produkcji pasów do przenośników.

 

Cechy tkanin silikonowych i możliwości zastosowania.

 

 

 

Tkanina przemysłowa Kevlar® – skąd ta moc?

  1. pl
  2. en
PTFE - import i dystrybucja tworzyw

Skontaktuj się z nami:

KREA Sp. z o.o.

 

ul. Kręta 1c

62-030 Luboń k/ Poznania

tel. 61 855 20 88

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia innych stron naszej firmy:

 

krea.pl

aerozol.eu

pisanka.eu