tel. 61/855-20-88, e-mail: marketing@krea.pl

Kevlar® to materiał, który został wynaleziony przez chemików laboratorium firmy DuPoint w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zespołem badaczy kierowała pani Stephanie Kwolek, chemik polskiego pochodzenia. Od tego czasu Kevlar® jest jednym z najmocniejszych tworzyw i nie bez powodu produkuje się z niego kamizelki kuloodporne oraz wzmacnia produkty, które tego wymagają m.in. kaski, trampoliny, rakiety tenisowe, kajaki, plecaki, odzież specjalnego przeznaczenia. Z powodzeniem tworzywa Kevlar® używa się przy produkcji kabli światłowodowych, rowerów, motocyklów, membran głośnikowych, sprzętu turystycznego. Na szeroką skalę Kevlar® używany jest w przemyśle wojskowym i lotniczym. Z tkaniny Kevlar® KREA produkuje taśmy do taśmociągów, taśmy do tuneli grzewczych i inne pasy transmisyjne wg wymagań technicznych naszych Klientów.

 

Skąd moc tkaniny Kevlar®?

 

Kevlar® to tworzywo wytwarzane z włókien aramidowych. Swoje szczególne cechy wytrzymałościowe zawdzięcza sposobom przędzenia włókien, które są wytwarzane w toku niskotemperaturowej polikondensacji monomerów parafenylenodiaminy i chlorku tereftaloilu. Tworzywo Kevlar® rozpuszcza się tylko w stężonym kwasie siarkowym i tą własność odkryli chemicy firmy DuPoint. Cząsteczki rozpuszczonego w kwasie siarkowym Kevlaru® posiadają postać pałeczek, w odróżnieniu od innych roztopionych poliamidów, które grupują się w kłębki. Pałeczki Kevlaru® formowane w strumień ściśle przylegają do siebie tworząc wiązki, które po usunięciu kwasu siarkowego nie rozpadają się. Tak więc swoją wysoką wytrzymałość tkanina Kevlar® posiada dzięki układowi wiązań cząsteczek, które tworzą przylegające mocno do siebie, uporządkowane i sztywne struktury.

 

 

Tkanina techniczna z Kevlaru® posiada następujące cechy:

 

  • Kevlar® jest lekki, jego gęstość wynosi 1,44 g/cm3 – jest pięć razy lżejszy od stali.

  • Tkaninę aramidową Kevlar® trudno zniszczyć. Jest ona bardzo odporna na zużycie eksploatacyjne, przecięcia i uszkodzenia mechanicznie. Kevlar® posiada bardzo wysoką odporność na różnego rodzaju uszkodzenia typu rozdarcia, rozciągnięcie, przebicia. Włókna aramidowe typu Kevlar® przecina się tylko specjalnymi nożycami.

  • Kevlar® nie pali się, nie topi się i nie kapie przy kontakcie z ogniem. Natomiast ulega rozkładowi nie wydzielając toksycznych substancji przy temperaturze około 500 st. C.

  • Swoje właściwości zachowuje w szerokim zakresie temperatur od -200 st. C do +220 st. C.

  • Tkanina aramidowa typu Kevlar® nie przewodzi prądu elektrycznego.

  • Charakteryzuje ją niska przewodność cieplna. Dzięki temu Kevlar® jest doskonałym izolatorem ciepła.

  • Kevlar® jest odporny na substancje chemiczne, nie niszczą go żadne kwasy i rozpuszczalniki.

  • Jedyną jego cechą minusową, którą należy wziąć pod uwagę jest stopniowe rozkładanie się pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Stąd Kevlar® często pokrywany jest dodatkowo np. tworzywem PTFE, które nadaje mu dodatkowej mocy wytrzymałościowej i chroni przed rozkładem przy świetle słonecznym.

 

 

Przejdź do oferty:

 

Tkaniny przemysłowe 

 

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami na blogu:

 

Opcje techniczne przy wyborze zmiennych do produkcji pasów do przenośników.

 

Cechy tkanin silikonowych i możliwości zastosowania.

 

 

 

Tkanina przemysłowa Kevlar® – skąd ta moc?

25 października 2019
ceraty ptfe

Przejdź do listy artykułów

Przejdź do listy artykułów

Przejdź do listy artykułów

Przejdź do listy artykułów

Blog technologiczny 

Zapraszamy do odwiedzenia innych stron naszej firmy:

   

   krea.pl

   aerozol.eu

   pisanka.eu

 

KREA Sp. z o.o.

 

ul. Kręta 1c

62-032 Luboń k/ Poznania

tel. 61/ 855-20-88

 

 

Skontaktuj się z nami: