Tworzywa PTFE, pasy transportowe

Opcje techniczne przy wyborze zmiennych do produkcji pasów transportujących.

           Dobór pasów z tkanin przemysłowych do transporterów, czy taśm do tuneli grzewczych i mrożących wymaga podjęcia wielu decyzji związanych z dostępnymi opcjami technicznymi przy produkcji pasów. W zależności od przeznaczenia taśm transmisyjnych należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych, które warunkują dopasowanie pasów do warunków, w którym przyjdzie im pracować. Mając tak dużą różnorodność opcji do wyboru istotne jest na etapie decyzyjnym profesjonalne doradztwo techniczne.

 

            Pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj tkaniny przemysłowej, z której będzie wyprodukowany pas. Do wyboru w ofercie KREA są tkaniny o fakturze litej lub siatkowej o różnej wielkości oczek. Są to tkaniny z włókna szklanego pokryte PTFE oraz z włókna aramidowego Kevlar o bardzo dużej wytrzymałości zarówno termicznej jak i obciążeniowej.

 

          Tworzywo PTFE posiada szereg właściwości, które czynią je idealnym do zastosowań w branżach przemysłowych, gdzie wymagana jest szczególna higiena. Takie cechy jak odporność na środki chemiczne, na bakterie, grzyby, a przy tym brak toksyczności, smaku, bezwonność, czynią tworzywo PTFE doskonałym do zastosowania w przemyśle spożywczym. Nie bez znaczenia jest to, że tworzywo PTFE posiada specjalne atesty do użycia w branży spożywczej. Z tego względu często tkaniny przemysłowe w postaci mat, cerat z PTFE pokrywają formy wypiekowe. Z kolei tkaniny z siatki PTFE używa się w procesach mycia, suszenia lub smażenia na głębokim oleju. Są branże, które potrzebują pasów o cechach antystatycznych. Takie taśmy transportujące używa się powszechnie do transmisji materiałów, które się łatwo elektryzują lub w lakierniach proszkowych.

 

        Kolejnym punktem zmiennym, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze pasów do transporterów jest rodzaj złącza. Istnieje kilka różnych sposobów łączenia pasów, inne dla taśm z tkanin litych oraz z tkanin typu siatka. Pasy z tkanin litych można łączyć na zakładkę pod kątem lub na wprost oraz na podkładkę także pod kątem lub na wprost. Z doświadczenia naszych Klientów najczęstszą wybieraną formą zgrzewania pasów jest rodzaj na zakładkę, który zapewnia większą wytrzymałość pasów transportujących. Jednak w miejscach zgrzewu widoczne jest delikatne zgrubienie. Jeśli istotna jest równa, gładka powierzchnia pasów bez żadnych zgrubień powodujących nawet minimalne uskoki, wówczas polecamy metodę łączenia pasów na podkładkę.

 

 

              Kwestia łączeń zupełnie inaczej wygląda w pasach z siatki. W tym przypadku do wyboru Klient ma cztery różne typy łączeń: anker, bullnose, alligator, spiral-peak. Każde z nich jest łączeniem rozbieralnym. Złącza metalowe to ankier i alligator. Są to wytrzymałe złącza, które są łatwe w stosowaniu. Dzięki nim pasy mogą być sprawnie i szybko montowane na transporterze. Złącza z tworzyw to bullnose i spiral-peak. Są to łączenia bardziej elastyczne, przewiewne, a mimo to również bardzo wytrzymałe. Sposób splotu łączenia bullnose sprawia, że jest to jedno z najbardziej wytrzymałych połączeń.


           Przy produkcji pasów można również dodatkowo przygotować na krawędziach dodatkowe prowadzenia. Czasami wymagane są one w niektórych konstrukcjach transporterów i zabezpieczają przed niekontrolowanym ześlizgiwaniem się pasów z wałków. Na krawędziach pasów można zastosować prowadzenie sznurkowe, napy niklowe lub oczka niklowe. Dodatkowo, w celu wzmocnienia krawędzi bocznych pasów mogą być one wzmocnione taśmą PTFE. Z doświadczeń naszych Klientów pasy bez dodatkowych prowadzeń bocznych również solidnie się trzymają na wałkach i w niewielu przypadkach mamy informacje o problemie ześlizgiwania się ich z wałków. Odpowiednie wyregulowanie taśmy transmisyjnej na wałkach transportera często wystarcza, aby pas transportowy pracował bez zarzutu. Niemniej wybór prowadzenia bocznego zawsze stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

 

 

Przejdź do opisu produkowanych przez nas pasów transportujących.

 

 

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami:

 

Tkanina przemysłowa Kevlar - skąd ta moc?

 

Taśmy przenośnikowe z tworzywa PTFE.

 

 

taśmy z tworzywa ptfe z klejem
12 lutego 2019

Witamy na blogu technologicznym firmy KREA!

                       

 

ul. Kręta 1 , 62-032 Luboń

tel. + 48 61 855 20 88

e-mail: marketing@krea.pl

 

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia innych stron naszej firmy:

 

krea.pl 

aerozol.eu

pisanka.eu

Sp. z o.o.

Siedziba Krea, producent pasów transportowych

Skontaktuj się z nami: